Ağustos  2013
Pz Pt Sa �a Pe Cu Ct
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
 


 


Penguen on Facebook


     
   
önceki |  1 Haziran 2016 | sonraki

Sezyum

* Arkadaşlarrrr, slogan atmayın, bakın yasaklamak zorunda kalıcaz. Atmayın olm, lan atmasanıza! * Yasaklarla hayatın çok daha iyi bir hale geleceğini düşünen insanlar tarafından yönetilmek çok güven verici. Tabii yasak olan şeyler demişken, insan hakları temel kriterimiz olmalı. Kafaya göre otu boku yasakladın mı, bir de bakmışsın en sonunda kendi bokunla oynuyorsun. Kendine z*çmayı da yasakla tam olsun.

* Sansürleyince sanki b*ku b*k olarak okumuyoruz? B*k fikrini de sansürlerseniz işte o zaman z*çarsınız. * Şamil Tayyar bambaşka bir insan, özel bir insan bizim için. Gün geliyor “3 günde Suriye’ye gireriz” diyor, gün geliyor başka bir atarlanma yaşıyor, zaten özel insan olduğu için her şeye fazladan duyarlı. Şimdi de Çarşı’ya kızmış ve "Madem Çarşı yeşil peşinde, madem koca kulüp Çarşı'ya teslim, hükümetin yerinde olsam İnönü'yü yeşil alan yapar skoru 3-2 lehe çeviririm!"… şeklinde “Olm keserim topunuzu akıllı olun” gibisinden bi açıklama yapmış. Politikacıların halklarını tehdit etmesi her zaman çok hoşuma gidiyor. Ama Shamill (Elif Shafuck stayla isim modası) bu sefer tehdit olsun diye aslında iyi bir şey söylemiş, onun da farkında değil. Tabii o stad yıkılıp da yerine yeşil alan olacağı yok, ama Türkiye değil de başka bir ülkede bu açıklama bir “İyi politikacı” açıklaması olabilirdi. Şimdi ise sadece bir özel insan. Kendisinin bir sonraki yumurtlamasını merakla bekliyorum. (Bonus: Tivaytır hesabı da büyük kopuşlarda. Nasıl insanlar bizi yönetiyor diye merak ediyorsanız, bir bakın ve ‘Vay be süper insanlarmış, çok iyi olmuş böylesi’ bile diyebilirsiniz.) * Radikal’in sitesindeki tezahurat yasağı (yasak çiğnenip de seyirciler slogan atmaya başlayınca) haberinin üzerine bir okuyucu yorumu: “Herhangi bir yerde, herhangi bir slogan atılmasına yasak getirildiği acaba daha önce tanık olunmuş mudur dünyada? Hiç sanmıyorum. Sonra diktatörlük suçlamaları gelince Erdoğan yönetimindeki iktidar korosu hep bir ağızdan başlıyor bağırmaya.”... Neyse, okur yorumunun da doğrusu hiç çekilmiyor. * İnsanların sesi uzaktan kumandayla kısılamaz. Evet, denersiniz, düşünürsünüz ama olmuyor işte. Maçta 34. dakikada slogan attılar diye ikinci yarı herkesin yanına ful polis oturtun kökünden bitsin bari. (Oturttular da)

* Bekir Bozdağ’a yumruklu bir saldırı oldu. Bir yandan çok üzücü, bir yandan da saldırıdan sonra ‘Saldırganı hemen salıverdiler ama yaaaa’ diyen Bozdağ için üzücü. İşte o hep istediğimiz adalet hepimiz için gerekli. Şiddetin her türlüsüne yokum, ama koskoca başbakan yardımcısı da ‘Uf oldu amcaaa’ demesin. Hani butik devlettik? Bir de bu hikayede bir yanlışlık var, normalde bizim ülkede baş amir yardımcısına gideceksin, yumruk atacaksın vahşi gibi olmaz yani. Adamdan kan alırlar Kamil kannnnn. Belki de Bozdağ klondu? Yani tek mantıklı açıklaması bu... Neyse habere detaylı bakınca şu ortaya çıkıyor: Bozdağ’a saldıran kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, kendisine yurt dışı yasağı ve haftanın 6 günü polis karakoluna gidip imza verme koşulu getirilmiş (6 gün iyiymiş). Saldırgan adliye çıkışı gazetecilerin "Pişman mısınız?" sorusuna "Hayır pişman değilim" yanıtı verdi. O da onun ayıbı olsun. Sonrasında mahkemesi var, falan filan. Acaba şimdi düşünüyorum da Bozdağ bu kısıtlamalardan, haftada 6 gün karakola imza vermek, yurtdışına çıkış yasağı olaylarından sonra saldırganın hâlâ serbest kalmasına mı içerlemiş? Eğer öyleyse bizde görev başındayken vatandaşı vurma görüntüleri olan polisler bile serbest. Adalet herkese gerekli Bekir abi. Bugün sana, yarın yine sana, ama üç gün sonra ınınınıııız işte o zaman bize. * Şöyle bıyıklı adamların olduğu bir yer var, bütün bu mevzu oralarda dönüyor sanki:-Arkadaşlarrrr, slogan atmayı yasaklayalım, böylece herkes bizimle aynı fikirde düşünmüş olur. –Heeeaaağ (Halit Akçatepe tonlamasıyla) Mega Amirim’e söyliyim bunu, çok güzel fikir. –Evet, stadlarda slogan yasak olsun. Küfür müfürü de engelliyoruz deriz. –Bi sıkıntı olursa da yayında Dicitürk’e sesi kıstırırız. –Ayyynen, zaten biz kıstırmasak da onlar el mecbur kısarlar. –Ekikiki, çok iyi dediniz cüce amirim, zaten herkes akıllı olsun. –Bizimle uğraşmaaağğ katliam çıkarrr! –Slogan yok dedik denyo! –Pardon amirim, peki ya palalı slogan? –Olm sizin gibi denyolar yüzünden batacaz valla. –Allah dedirtti orta boy amirim. * Chtulhu M. Ali Erbil yeni bir yarışma programı (kutu açmalı filan) yaparsa dünyaya gelecekmiş gibisinden skimsonik söylentiler çıkartmak istiyorum ama çapsızım. Çapım yetmiyor. Neymiş, kutu-kutulu, bravo bana. Bir yandan da en pisini de salmak lazım, içinde kalmasın, daha iyilerini yapmak için kötülerini de mi yapmak, yoksa daha iyi bir şey söyleyebilmek için susmak mı? Çok susarsan da bi şey söylememiş olursun bir yandan. Dengeler, dengelerimiz. * Gandalf the White’a bildiğiniz gibi Ak Gandalf denir. İşte Tolkien kardeşimin de güzelce anlattığı mübarek bir insandır Ak Gandalft. Eski Gri Gandalf hap satıyormuş lise önlerinde, bu Ak Gandalf daha farklı. Başka şeyler satıyor.

* Parlayan Kedi Gözleri nam-ı diğer Necati Şaşmaz, Mısır konusunda, anlaşılabilecek bir Türkçe’yle herkesin söylediği şeyleri söyledi. Şiddeti kınadı, en sonunda da ‘Allah yardımcınız olsun’ diyerek tatlıya bağladı. Aslında konuşamadığını düşündüğüm Şaşmaz hakkında çok yanılmışım. Ama sonra fark ettim ki bir yerden okuyor konuşacağı şeyleri. Olsun, en azından ‘Abi şimdi gelişine konuşsak, ortam da gergin Türkiye’deki gibi değil, yüzlerce ölü var, kesin kendimi linç ettiririm, o yüzden şu kağıttan mağıttan çözeyim konuşma işini, sen rahat ben rahat. Dediği şey de: Mısırlı kardeşlerim bu oyunu bozsun. Bravo, çok güzel dedin. Kağıttan okuya okuya bunu mu okudun eniştem. * Şu kafayı da anlayamıyorum. Mesela “Gösteriler ekonomimizin belini burktu” ya da “Güçlü Türkiye’ye sekte vurdu bunlar” diyorlar ya, tamam vurmuş olabilir, afetler de ekonomiyi etkiliyor ama mesela deniz kalkıp da “Ya beni yok ettiler artık ben de dur şuralara taşayım” demiyor ki. Dese, kesin afetler için de ileri geri konuşulur. Afetlerin arkadasından da kıyamet lobisi mobisi bi şey çıkar. Diyeceğim şey, onca insan hep birlikte “Eaaah eyhtere baaae!” dediği için, artık nefes alamadığı için çıkıp bi şeylere itiraz etti. Bir şeyi yapıyorsan, ona itiraz edeni de göze alacaksın. Sokağa çıkan vatandaş çünkü manyak, kendi sefilliğini istiyor, daha fakir yaşamak istiyor, o yüzden sokağa çıktı. Esas bu lafları eden saman politikacıların hayatında hiçbir şey değişmiyor. Zenginsin zaten daha zengin de olma, ama sokağa çıktığından daha fakir evine dönene kız. (Ha eve dönmek de zor haliyle sokaklar toz ve toz)

* Sokağa çık çevrene bir bak, nasıl bir yerde yaşıyorsun? Sonra eve gir, düşün.

@kaansezyumfacebook.com/sezyumlar

Kaan Sezyum